Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan inanılmaz hareketlilik hepinizin malumudur. Bu hareketlilikle her yanımızda lüks konutlar bitmeye başladı. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümle birlikte de eski evler yıkılıp yerlerine yeni binalar dikiliyor artık. Bu sektörün ilerlemesi evin iç dekorasyonunda da yenilikler ve ilerlemeler getirdi. İç dekorasyon denilince de elbette bir evin en süslü ve en önemli bölmesi mutfaktır diyebiliriz. Araba alırken aracın kokpiti ne anlam taşıyorsa, ev alırken de mutfak aynı öneme sahiptir demek yanlış olmaz sanırım.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Mutfak dolapları, ankastre seçimleri, seramikler, musluklar ya da kapılar… Hepsinin ayrı ayrı önemi vardır şüphesiz ama mutfağın ışıltısını sağlayan ana etken aydınlatma sistemleridir. Mutfak dekorasyonunda aydınlatma, artık sadece lüks konutlarda değil, orta ya da yüksek standartlı evlerde dahi üzerinde düşünülen ve en iyi uygulamanın yapılmaya çalışıldığı bir sektör haline gelmiştir. Çünkü artık yeni yapılan neredeyse hiçbir evde, mutfak tavanın tam ortasına bir ampullük ya da avizelik elektrik hattı çekmek yeterli görülmemektedir.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Aydınlatma sistemleri ile biraz ilgilenme şansınız olduysa, etkili ve doğru aydınlatma için bazı koşulların gerektiğini bilirsiniz. Doğru aydınlatma diyoruz, zira aydınlatma demek, her tarafı ampullerle, spotlarla, apliklerle donatmak anlamına elbette gelmemelidir. Eminim denk gelmişsinizdir mutfağa girdiğinizde sizi bir güneş topu gibi karşılayan ve sadece yanan ampullerden dolayı ısınmış mutfaklara. O zaman doğru aydınlatmanın da bazı etmenleri olmalıdır.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Bir mutfağı doğru aydınlatmada göz önünde tutulması gerekenleri kabaca şu şekilde sıralayabiliriz: Mutfak sahibinin beklentisi, mutfağın boyutu, mutfak dolaplarının modeli ve rengi, duvar ve yer döşemelerinin modeli ve rengi, mutfak penceresinin baktığı cephenin gece saatlerinde ki aydınlık durumu, mutfak içerisindeki elektrikli aletlerin ışıklı göstergeleri ve mutfağın ev içerisindeki konumu.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Elbette bu listeye başka faktörler de eklenebilir ama burada vermek istediğim mesaj, doğru aydınlatma yapmak istiyorsak bu faktörlerin mutlaka göz önünde tutulması gerekliliğidir. Aksi takdirde zaten mutfak dolaplarına sıra sıra spotlar eklenip, mutfağın tam ortasına bir avize koyulup bir de boş bir köşeye aplik yerleştirilip, mutfak parlak bir ışığa kavuşturulabilir. İngilizcede çok güzel bir tanım vardır: it is not quantity, but it is quality. Yani kabaca miktara değil kalitesine (etkinliğine) bakın.

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1
Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

Mutfak Dekorasyonunda Aydınlatma 1

 

Yorum Ekle